KOMORA HIPERBARYCZNA

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to bezpieczna i efektywna metoda dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Polega na wdychaniu przez pacjenta czystego tlenu w warunkach nadciśnienia. 

W Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji Zabajka zabieg tlenoterapii odbywa się w pięcioosobowej komorze hiperbarycznej KW230 firmy Ovida. Dzięki zastosowaniu tak dużej komory, zabieg odbywa się w bardzo komfortowych warunkach. Osoba poddawana tlenoterapii siedzi w wygodnym fotelu, w każdej chwili może wstać, dzieci mogą usiąść, bawić się na podłodze, pacjent może wjechać do komory na własnym wózku inwalidzkim. 

Ciśnienie, jakie możemy zastosować w naszej komorze, to 1,3ATA lub 1,5ATA. Podczas zabiegu w komorze pacjent oddycha prawie 100-procentowym tlenem, który dzięki podwyższonemu ciśnieniu zostaje pozbawiony barier fizjologicznych i jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę lecz ulega również rozpuszczeniu w osoczu krwi oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. W jednym litrze surowicy krwi znajduje się ok. 3 ml rozpuszczonego fizycznie tlenu – w warunkach hiperbarii tlenowej stężenie rozpuszczonego w surowicy tlenu wzrasta do 50ml/l.  

Tlenoterapia hiperbaryczna ma  korzystny wpływ na wspomaganie leczenia chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowegoUmożliwia naprawę i tworzenie nowych naczyń krwionośnych w mózgu. Tlenoterapia jest wskazana jako metoda wspomagające proces rehabilitacji pacjentów z MPD a także po udarze mózgu, cierpiących z powodu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, Alzheimera, a także pourazowego uszkodzenie mózgu. Dostarczany do organizmu tlen ożywia uśpione neurony, pobudza i przywraca ich funkcjonowanie, a przy tym sukcesywnie uaktywnia pracę całego układu nerwowego.  

Stosowanie terapii hiperbarycznej u dzieci z autyzmem w bardzo wielu przypadkach widocznie poprawia  zdolności komunikowania się, zdolności poznawcze, koncentrację oraz polepsza rozumienie związków przyczynowo – skutkowych. Tlenoterapię poleca się również w przypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie, stosują się ją także podczas chorób autoimmunologicznych, nadciśnienia, miażdżycy, w ramach terapii cukrzycy. Podczas zabiegów w komorze 8-krotnie zwiększa się ilość komórek macierzystych we krwi, dzięki czemu naturalna regeneracja przebiega znacznie szybciej. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na odmłodzenie organizmu, spowalnia procesy starzenia się skóry, wspomaga regenerację nabłonka i zmniejsza tempo procesów degeneracyjnych w ustroju. Znacznie przyspiesza też metabolizm. Co ciekawe, jeden zabieg w komorze hiperbarycznej pozwala spalić aż 500 kcal!

Istnieje kilka okoliczności, które uniemożliwiają skorzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej. Przede wszystkim wykluczeni z takiego zabiegu są pacjenci, którzy przeszli niedawno operację w okolicach klatki piersiowej lub cierpią na chorobę płuc (np. rozedma lub zapalenie dróg oddechowych) czy mają gorączkę. Przeciwwskazaniem jest również ciąża (poza sytuacją zatrucia czadem), padaczka oraz przebyty zabieg uszu. Ponadto w trakcie samego zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne doznania, które można porównać z wrażeniami podczas podróży samolotem, np. zatykanie uszu, ból głowy.

Pojedynczy zabieg trwa około godziny. W samej komorze przebywa się w lekkiej odzieży – najlepiej bawełnianej. Podczas zabiegu pacjent siedzi oraz otrzymuje dozownik tlenu, co umożliwia efektywne wdychanie czystego tlenu.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo skorzystać z tlenoterapii w trakcie turnusu, prosimy w miarę możliwości poinformować nas o tym przed przyjazdem na turnus. Ta informacja będzie nam bardzo pomocna w opracowywaniu dziennego planu terapii dla Państwa dziecka.

Komora Hiperbaryczna cennik:
Czas trwania zabiegu 1 godzina. (55min + 5min)
Pacjent przebywający na turnusie:
1 zabiegPakiet 10 zabiegówPakiet 20 zabiegów
Sam pacjent100 zł900 zł1700 zł
Pacjent + opiekun150 zł1350 zł2500 zł
Pacjent nie przebywający na turnusie:
1 zabiegPakiet 10 zabiegówPakiet 20 zabiegów
Sam pacjent120 zł1080 zł2000 zł
Pacjent
(do 15 r.ż.) + opiekun
170 zł1500 zł2800 zł