Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w organizacji turnusów rehabilitacyjnych, duża ilość odpowiednio przygotowanych i nowocześnie wyposażonych gabinetów zabiegowych, ponad 40 osobowa doświadczona kadra terapeutyczna. Wszystkie te atuty, pozwalają nam zaoferować Państwa dziecku szeroką gamę zabiegów terapeutycznych.

KINEZYTERAPIA
to indywidualne zajęcia ruchowe z terapeutą prowadzącym. W zależności od przypadku i potrzeb psychoruchowych dziecka, dobiera on odpowiednią neurofizjologiczną metodę rehabilitacji. Efektywną rehabilitację gwarantują komfortowe warunki ćwiczeń, miła atmosfera, cierpliwość oraz indywidualne podejście doświadczonego terapeuty. Daje to dziecku duże poczucie zaufania i motywacje do współpracy przez cały turnus rehabilitacyjny, co pozwala uzyskać zamierzony cel terapeutyczny.

HIPOTERAPIA
to ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Poprzez prawidłową pozycję siedzącą pacjenta, wykorzystujemy wzorzec chodu zdrowego człowieka, ponieważ ruch konia wywołuje prawidłowe poruszanie się miednicy pacjenta odpowiadający poszczególnym fazom chodu. Zabieg ten jest dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego nie musi odbywać się tylko w pozycji siedzącej. Terapia wpływa korzystnie na układ oddechowy, krążenia, poprawia koordynację i równowagę, rozluźnia mięśnie spastyczne, przez co normalizuje napięcie mięśniowe. Zajęcia hipoterapeutyczne prowadzone są przez wykwalifikowanych hipoterapeutów, na specjalnie przeszkolonych koniach.

TERAPIA Z EDUKACJĄ
to oddziaływanie wychowawcze w stosunku do dzieci niepełnosprawnych korzystających z usług naszego ośrodka. Zadaniem terapii jest spowodowanie pozytywnych zmian w zakresie sfery poznawczej i emocjonalno-motywacyjnej oraz w strukturze wiedzy i umiejętności dziecka. Dąży ona do usprawnienia rozwoju funkcji psychomotorycznych dziecka oraz do wyrównywania jego braków w umiejętnościach i wiadomościach związanych z rozwojem dziecka. Terapia ta prowadzona jest w formie indywidualnej.

TERAPIA RĘKI
polega na wzmocnieniu mięśni tułowia, obręczy barkowej, usprawnianiu małej motoryki oraz stymulacji dotykowej. Podczas terapii ważne jest usprawnianie całej kończyny górnej we wzorcach ruchowych oraz rozwijanie świadomości całego ciała. Praca nad motoryką dużą jak i małą wymaga również pracy nad skupieniem uwagi oraz poprawą koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dobierane przez nas metody i zadania uwzględniają indywidualne potrzeby i możliwości każdego pacjenta.

CHIROPRAKTYKA
jest metodą manualnego oddziaływania na człowieka, której celem jest przywrócenie dobrego zdrowia poprzez delikatną mobilizację na kościach kręgosłupa, miednicy, kończynach dolnych, górnych oraz na czaszce. W konsekwencji dąży się do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów nerwowego i wydzielania wewnętrznego, a także do stwarzania warunków dla odrestaurowania naturalnej harmonii aparatu ruchu.

LOGOPEDIA
podstawowym zadaniem logopedy w trakcie trwania turnusu jest dokonanie diagnozy stanu rozwoju mowy, usuwanie wad wymowy, nauczanie mowy (mówienia i rozumienia), a w wypadku jej braku lub utraty, usuwanie zaburzeń głosu, doskonalenie mowy już ukształtowanej oraz usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu.

NEUROLOGOPEDIA
– podstawowym zadaniem neurologopedy w trakcie turnusu jest dokonanie diagnozy i terapia zaburzeń komunikacji w tym afazji, dyzartrii, dysfagii, zaburzeń mowy w chorobach otępiennych, oligofazji, schizofazji, jąkania oraz innych zaburzeń płynności mówienia u dorosłych.

WCZESNA INTERWENCJA LOGOPEDYCZNA
podstawowym zadaniem logopedy wczesnej interwencji logopedycznej jest diagnoza i terapia odruchów ze strefy ustno – twarzowej (ssanie, połykanie, gryzienie, żucie), patologii twarzy i narządów mowy, problemów z oddychaniem, nadwrażliwości lub niedowrażliwości na dotyk, opóźnionego rozwoju mowy. Do podstawowych zadań logopedy, neurologopedy, logopedy wczesnej interwencji logopedycznej w trakcie turnusu należy też ocena i dobór AAC (Ośrodek zaopatrzony jest między innymi w oprogramowania wspierające naukę sterowania wzrokiem – Tobii PCEye), opracowanie programu terapeutycznego i przeszkolenie pacjenta lub rodzica w taki sposób, aby program mógł być kontynuowany w warunkach domowych.

INTEGRACJA SENSORYCZNA (SI)
terapia ta wspomaga rozwój układu nerwowego dziecka. Oparta jest głównie na zabawie, zaś ćwiczenia dostosowane są do poziomu rozwojowego dziecka. Wśród używanego sprzętu są różnego typu huśtawki, hamaki, platformy równoważne, duże piłki i wałki, deskorolki, talerze obrotowe itp. W czasie terapii dziecko ma nie tyle nauczyć się konkretnych umiejętności, ile raczej usprawnić bazowe systemy sensoryczne i procesy nerwowe, leżące u podłoża tych umiejętności.

TERAPIA CRANIO – SACRALNA (czaszkowo – krzyżowa)
układ cranio-sacralny odpowiada za prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej, w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych i poprawienia naturalnych możliwości samoregulacji. Terapia czaszkowo-krzyżowa wspiera i wzmacnia naturalne siły uzdrawiające organizmu oraz wzmacnia jego odporność, odziaływuje na poszczególne układy i ich funkcje, wzmacnia naturalny rytm i usuwa blokady w przepływie płynu mózgowo rdzeniowego.

DOGOTERAPIA
polega na terapeutycznym działaniu odpowiednio wyszkolonego psa. Pozwala na usprawnianie rozwoju ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego, dlatego korzystnie wpływa na strefę biopsychospołeczną człowieka.

NEUROKINEZJOLOGIA
dotyczy rozwoju człowieka i wykorzystaniu jego naturalnych zasobów rozwojowych, uczenia się i zdrowia. Bazuje na wiedzy z zakresu rozwoju układu nerwowego i funkcjonowania mózgu, oraz kinezjologii, której celem jest stymulacja mechanizmów rozwojowych poprzez ruch i techniki sensoryczno- motoryczne wpływające na funkcjonowanie mózgu. W ramach tych zajęć wykonujemy terapię taktylną i odruchy twarzy wg koncepcji dr. S. Masgutowej.

HYDROTERAPIA
inaczej wodolecznictwo. Zabiegi polegają na terapeutycznym zastosowaniu wody o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, co wpływa na zmniejszenie napięcia mięśniowego, rozluźnienie zbliznowaceń, przykurczów, poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej, zwiększa ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanek, wpływa na przemianę materii, odpręża, relaksuje, rozluźnia.

TERAPIA FUNKCJONALNA
to nasza odpowiedź na pomoc w rozwiązywaniu wbrew pozorom prostym problemom, które w życiu codziennym dają obraz nieporadności i braku samodzielności. Głównym celem terapii jest wykonywanie przez pacjenta czynności dnia codziennego (np. umiejętność przygotowywania i spożywania posiłków, samoobsługi i higieny osobistej). Ważne podczas tej terapii jest uświadomienie rodzicom, że oprócz sprawności ruchowej potrzebna jest samodzielność, w codziennym niezależnym od nikogo funkcjonowaniu, a nie wyręczanie dziecka. Terapia dobierana i przygotowywana jest w zależności od indywidualnych potrzeb.

MASAŻ SUCHY
zabieg, w trakcie którego tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne, pobudzające, przeciwobrzękowe, przygotowywać do wysiłku lub przynieść ulgę bolącym partiom ciała. Aby przyniósł rezultaty musi być przeprowadzony w odpowiednim tempie i z właściwą siła. Oferujemy m.in. masaż tkanek głębokich, refleksologię, masaż leczniczy, masaż bańką chińską, drenaż limfatyczny oraz masaże relaksacyjne.

FIZYKOTERAPIA – ROTOR ELEKTRYCZNY
urządzenie do terapii ruchowej umożliwia poruszanie nogami lub rękami za pomocą silnika lub trenowanie ich własnymi siłami. Naprzemienne ruchy można porównać z jazdą na rowerze.

FIZYKOTERAPIA – ŚWIATŁOLECZNICTWO
(Lampa Bioptron) to urządzenie emitujące silną wiązkę spolaryzowanego światła, które pozytywnie wpływa na ludzki organizm, powodując jego biostymulację i wzmacniając funkcje obronne. Światło spolaryzowane nie powoduje efektów ubocznych. Jest nieszkodliwe i całkowicie bezpieczne.

FIZYKOTERAPIA – TONOLIZA
zabieg elektroleczniczy. Polega na stymulowaniu mięśni porażonych spastycznie w systemie dwukanałowym. Ma na celu zmniejszenie spastyczności mięśni.

FIZYKOTERAPIA – ELEKTROSTYMULACJA
zabieg elektroleczniczy. Polega na pobudzaniu mięśni za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg wywołuje kontrolowany skurcz mięśnia. Znajduje szerokie zastosowanie, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone.

BIEŻNIA ELEKTRYCZNA
zabieg, który ma na celu poprawę jakości i estetyki chodu pacjenta, jak również poprawę wydolności ogólnej, kondycji oraz wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych. Może być prowadzona w częściowym odciążeniu, a także z dodatkowym oporem kierunkowym.

„PAJĄK”
ćwiczenia w specjalistycznych naciągach gumowych w odciążeniu, bądź z dodatkowym obciążeniem w zależności od potrzeb pacjenta. Umożliwia to pracę zarówno we wzorcach ruchowych wg koncepcji PNF, jak również w osiąganiu poszczególnych pozycji zgodnych z rozwojem dziecka (t.j. nauka siadania/wstawania, przyjmowania pozycji czworaczej, klęku jednonóż). Możliwe jest również celowane działanie na wzmacnianie lub rozluźnianie konkretnych grup mięśniowych, połączone z zabawą funkcjonalną (np. skakanie) i radością pacjentów.

KOMBINEZON (DUNAG 02)
dynamiczna orteza składająca się ze spodenek, kamizelki, nakolanników oraz butów ze specjalnymi przyłączeniami. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone za pomocą systemu elastycznych naciągów gumowych. Naciągi te w sposób równoważący, utrudniający, zastępujący, korygujący lub wspomagający oddziałują prioprioceptywnie na układ biomechaniczny pacjenta. Powoduje to optymalne ustawienie poszczególnych części ciała względem siebie i na tej podstawie następuje utrwalenie prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych.

SALA DOŚWIADCZENIA ŚWIATA
specjalne wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój. Istotą tych zajęć jest dostarczenie pacjentowi kontaktu z różnymi doznaniami i zjawiskami za pomocą wszystkich zmysłów. Jest to forma poznawania otaczającej rzeczywistości, która składa się z dźwięków, zapachów, faktur i kolorów. Stwarza to możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu.

POIZOMETRYCZNA RELAKSACJA MIĘŚNI (PIR)
jest techniką rozciągania tkanek miękkich (mięśni, więzadeł, powięzi), która pozwala na normalizację napięcia mięśniowego oraz osiągnięcie optymalnej długości włókien. Odpowiednia sekwencja czynności wykonywanych przez terapeutę i pacjenta prowadzi do rozciągania tkanek miękkich i zwiększenia zakresu ruchu w stawach, dzięki czemu stosunkowo szybko możemy osiągnąć zamierzone oraz optymalne efekty. Poizometryczna relaksacja mięśni wskazana jest w celu wydłużenia skróconych tkanek, zmniejszenia ich napięcia oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawach, redukcji bólu.

OKŁADY ŻELOWE
polega na dostarczaniu ciepła do tkanki podskórnej i mięśniowej. Ciepłolecznictwo wpływa na zwiększenie zakresów w stawach, zmniejsza nerwobóle, bóle mięśniowe, pobudza miejscowe krążenie krwi, odpręża, relaksuje przez co jest doskonałym przygotowaniem do kinezyterapii.

METODA RUCHU ROZWOJOWEGO VERONIKI SHERBORNE
zajęcia grupowe, w których uczestniczy od kilku do kilkunastu dzieci wraz z rodzicem, prowadzone są w formie gier i zabaw. Podstawą metody jest ruch i kontakt z drugą osobą. Ćwiczenia odbywają się w zamkniętej przestrzeni na materacu. Scenariusz zajęć ustala terapeuta w zależności od nastroju, aktywności i aktualnych potrzeb ćwiczących. Dzieci wykonują ćwiczenia bez żadnej presji zewnętrznej. Każdy przejaw aktywności dziecka jest wzmacniany pozytywnie. Terapia ta usprawnia ruchowo, wpływa na świadomość własnego ciała, świadomość przestrzeni i działania w niej, dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi, kształtuje umiejętność nawiązania bliskiego kontaktu oraz współpracy z innymi. Zajęcia są wszechstronne w swoim oddziaływaniu. Za pomocą ruchu oddziałują na sferę motoryczną, poznawczą, emocjonalną i społeczną, przez co harmonizuje rozwój psychoruchowy dziecka. Ponadto rozwija poczucie własnej wartości w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania. Jest to metoda dodatkowa – wspomaga inne terapie, której towarzyszy świetna zabawa.

MUZYKOTERAPIA
forma terapii bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na organizm i psychikę człowieka. W rehabilitacji jest skuteczna jako leczenie wspomagające stosowane w celu przywrócenia funkcji społecznych i pełniejszego uczestnictwa w procesach usprawniania. Zajęcia prowadzone są w małych grupach.

ZOOTERAPIA
terapia ta polega na bezpośrednim kontakcie z różnymi gatunkami oswojonych zwierząt. Wspomaga ona rehabilitację naszych pacjentów. Należy do naturalnych metod leczenia, a jej celem jest poprawa funkcjonowania w sferze poznawczej, emocjonalno-społecznej, a także motorycznej człowieka. W naszym ośrodku w ramach zooterapii dzieci spotykają się z kozami, kucami, królikami i świnkami morskimi.

TERAPIA W INNOWALK PRO
to wyjątkowe zmechanizowane urządzenie medyczne, które nie wymaga od pacjentów samodzielnego stania oraz chodzenia. Innowalk Pro jest idealnym sprzętem dla dzieci jak i dorosłych z uszkodzeniami OUN. Jego ruch – wzmacnia mięśnie, utrzymuje ruchomość stawów, a także ma pozytywny wpływ na prawidłowe oddychanie, krążenie jak i trawienie. Poprawia formę oraz jakość życia pacjenta. Urządzenie to pozwala pacjentom utrzymać pozycję pionową, daje możliwość powtarzającego się ruchu kroczenia oraz pełne obciążenie stawów.
Koszt terapii:
30min = 80zł
do 20min = 60zł

REHABILITACJA AKTYWNA
ma na celu zwiększenie sprawności fizycznej i naukę samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Na zajęciach pacjenci uczą się prawidłowych technik przemieszczania się za pomocą wózka, pokonywania na nim barier architektonicznych i terenowych. Prowadzone są treningi ukierunkowane na wzmocnienie tych partii mięśni, które są niezbędne do funkcjonowania na wózku. Terapię tę prowadzi osoba na wózku aktywnym.

GROTA SOLNA
sztucznie utworzone pomieszczenie, zbudowane z bloków solnych, które cechuje się funkcjami leczniczymi oraz rekreacyjnymi. Panuje tam mikroklimat zbliżony do tego, jaki jest nad morzem. Przebywanie w takim miejscu bardzo pozytywnie wpływa na układ oddechowy, nerwowy, krwionośny oraz immunologiczny człowieka. W pomieszczeniu znajduje się 8 leżaków z kocami, a także piaskownica solna z zabawkami dla dzieci, aby urozmaicić im czas, gdyż zabieg zazwyczaj trwa ok. 45-50 min.

KOMORA HIPERBARYCZNA
tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to bezpieczna i efektywna metoda dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Polega na wdychaniu przez pacjenta czystego tlenu w warunkach nadciśnienia. Zabieg tlenoterapii odbywa się w pięcioosobowej komorze hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna ma korzystny wpływ na wspomaganie leczenia chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Umożliwia naprawę i tworzenie nowych naczyń krwionośnych w mózgu. Tlenoterapia jest wskazana jako metoda wspomagająca proces rehabilitacji. Dostarczany do organizmu tlen ożywia uśpione neurony, pobudza i przywraca ich funkcjonowanie, a przy tym sukcesywnie uaktywnia pracę całego układu nerwowego. Terapia ma korzystny wpływ na układ krążenia, układ immunologiczny, przyspiesza metabolizm oraz gojenie się ran. Zabieg ten stosuje się również u dzieci z autyzmem. Ponadto w trakcie samego zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne doznania, które można porównać z wrażeniami podczas podróży samolotem, np. zatykanie uszu, ból głowy.
Koszt terapii dla osób z turnusu:
pacjent + opiekun
10 zabiegów - 1530zł
1 zabieg - 170zł
sam pacjent
10 zabiegów - 1000zł
1 zabieg - 110zł
Koszt terapii dla osób spoza turnusu:
pacjent + opiekun
10 zabiegów - 1700zł
1 zabieg - 190zł
sam pacjent
10 zabiegów - 1250zł
1 zabieg - 140zł